Zamek w Dąbrowie – perła późnorenesansowej architektury
Liczący ponad 400 lat przepiękny zamek w Dąbrowie, własność Uniwersytetu Opolskiego, leży w otoczeniu parkowego starodrzewu, w bliskim sąsiedztwie Borów Niemodlińskich. Z Opola, odległego o 11 km, można do niego dojechać samochodem w dziesięć minut, ze zjazdu z autostrady A-4 – w pięć.
To idealne miejsce na zorganizowanie kompleksu turystyczno-hotelowego, centrum naukowego, szkoleniowego czy biznesowego lub na siedzibę ważnej instytucji, fundacji, stowarzyszenia czy organizacji biznesowych.
Wzniesiony został w latach 1615-1617 przez Joachima von Tschetschau-Metticha. Pierwotnie był renesansowym trzyskrzydłowym gmachem, zbudowanym z czerwonej cegły na planie czworoboku. Posiadał wewnętrzny dziedziniec, niegdyś otwarty, dziś zamknięty czwartym skrzydłem budowli (od XIX wieku). Był kilkakrotnie przebudowywany. Obecny kształt nadano mu w latach 1894-1897.
Powierzchnia zabudowy zamku to ponad 1,7 tys. m kw., a powierzchnia użytkowa to 3,5 tys. m kw.
Obiekt posiada 30 pokoi, trzy apartamenty (może pomieścić ponad 100 gości), pięć sal wykładowych, dwie sale balowe (letnią i zimową), kuchnię i jadalnię. Jedną z wielu atrakcji architektonicznych budowli są kręcone kominy, będące rzadkością w skali Europy. Zamek otoczony jest murem z bramą wjazdową. W pobliżu znajduje się kort tenisowy i boisko.
Powierzchnia zamkowego parku, założonego na początku XIX wieku i obfitującego w cenne i rzadkie gatunki flory, to aż 22 hektary.
W 1975 roku zamek stał się własnością Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu, która w 1994 roku przekształciła się w Uniwersytet Opolski. Uczelnia wykorzystywała go przez jakiś czas jako bazę dydaktyczną dla słuchaczy studiów zaocznych.
Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków (pod numerem 152/551).